“MUSOFIR” xayriya loyihasi
Yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishda bir qator tashkilotlar, jumladan, Oʻzbekiston yoshilari umumjahon assotsiatsiyasining ham alohida o‘rni bor. Tashkilotning asosiy maqsad va vazifalari xorijiy mamlakatlarda ta'lim olayotgan hamda mehnat qilayotgan, O'zbekiston Respublikasi fuqarosi bo'lgan yoshlar bilan ish olib borish, ularning huquq valarini himoya qilish, ularni harz tomonlama, qquiro'vat tomonlama rnini toshiga ko'maklashishdan iboratdir.
O'qish va/yoki ishlashning o'ziga yarasha qiyinchiligi bor. Ayniqsa, bu xorijiy mamlakatda bo‘lsa, ushbu qiyinchilik ikki baravar ortadi. Musofir yurtda ta'lim olish yoki mehnat faoliyati davomida turli qiyinchilik, murakkab vaziyatlar, mushkul damlarga tushib qolish hech gap emas. Shunday vaziyatda inson biroz qo'llab-quvvatlashga, ko'makka ehtiyoj sezadi. Ushbu ko'makning beg'araz, qolaversa, o'z ona yurtidan bo'lishi har qanday og'ir vaziyatni tez yengib o'tishga sabab bo'ladi.
Oʻzbekiston yoshlari umumjahon assotsiatsiyasi tomonidan ishlab chiqilgan “MUSOFIR” xayriya loyihasi aynan ushbu vaziyatdagi, ya'ni xorijda ta'lim olish va/yoki mehnat faoliyatini amalga oshirish davomida turli qiyinchiliklar vaziyatdagi, ya'ni xorijda ta'lim olish va/yoki mehnat faoliyatini amalga oshirish davomida turli qiyinchiliklar vaziyat immigrant vaziyatilik, murak imigrante qyinchilik, murak imigrasi rsatishni nazarda tutadi. Ushbu beg‘araz yordam xorijdagi yurtdoshlari taqdiriga befarq bo‘lmagan fuqarolarimiz tomonidan turli yo‘llar va vositalar orqali kelib tushgan xayriya mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
Loyiha O'zbekiston Respublikasidagi yoshlarga oid davlat siyosati hamda mavjud muammo va kamchiliklarni inobatga olgan holda O'zbekiston yoshlari umumjahon assotsiatsiyasi tomonidan xorijdagi murakkab vaziyatga tushib qolshniklari kolamin-kolaminy'zbekiston yoshlari umumjaho xorijiy mamlakatlarda mehnat faoliyatini amalga oshirish va/yoki ta'lim olish bilan bog'liq ijtimoiy qiyinchiliklarga duch kelayotgan hamyurtlarimizga xorijiy va mahalliy tashkilotlar hamda moliyaviy barqarorlikka ega fuqarolardan izchil xayriya moliyaviy yordamlari ko'rsatilishi mexanizmining yo'lga qo'yilishini ta'minlashga qaratilgan.
What's new in the latest 1.2.8
- Minor changes and optimizations;